zHanýžkovic
NOVÝ WEB: Chovná stanice z Hanýžkovic


byla zanesena do registru chovatelských stanic 19. 2. 2002. Jej zakladatelkou je dnes již 9 letá fena Noris Irluka.

Noriska je moje první fena, kterou jsem si pořídila v říjnu 1999 po delším přemlouvání. Do té doby jsem totiž měla vždy psa a o fenu jsem nikdy nijak zvlášť neprojevovala zájem. Měla jsem ráda silné mohutné jedince a představa drobné feny mě proto nelákala. Asi i proto z mé Norisky vyrostla fena, která je na hranici výšky a na fenu je poměrně mohutná. I z hlediska povahy mne nikdy nedala důvod litovat rozhodnutí vzít si fenu.
Ve dvou letech splnila první svou zkoušku ZVV1, a to v úplně cizím prostředí na cvičáku v Havlíčkově Brodu. Za měsíc poté na stejném místě splnila u jiného rozhodčího i figuranta zkoušku SchH1. A neuplynul ani další měsíc a na místním cvičáku v Lukách nad Jihlavou jsme vykonali speciálku ZPS1 s 94 body na stopě. V listopadu jsme ještě stihli zbonitovat, dostala kód 5JX1/P (pro nezasvěcené ten nejlepší). Absolvovala i několik výstav vždy s oceněním výborná. Na klubové výstavě německých ovčáků v Třinci se umístila jako 11 výborná.
V únoru 2002 přišla na svět první její štěňátka. Přestože šlo o první porod, narodilo se celkem 10 štěňat. V září 2002 a v březnu 2003 byla opět maminou, a tak další zkoušky složila až v říjnu 2003 a SchH3 pak v říjnu 2004. Měsíc po vykonání této zkoušky jsme se zúčastnili závodu dle SchH v Jihlavě, kde bodově opět obhájila splnění zkoušky SchH3 a byla vyhlášena za nejlepšího chovného jedince této akce.
Do r. 2008 dala celkem 10 vrhů. Asi nejlepšími jejími jedinci jsou Bety a Brita z Hanýžkovic, Cyr a Cessy, Džesi, Dessi, Džek, Gaston a Haidy z Hanýžkovic, kteří úspěšně absolvovali řadu zkoušek a výstav vždy s oceněním výborný. Cessy a Džessi zůstaly doma a jsou mými dalšími 2 chovnými fenami. Cessy má za sebou již 3 vrhy, Džessi 2. Džessi je velmi temperamentní fena chtivá pracovat, v současné době má stejně jako máma vrcholovou zkoušku SchH3 kromě ZVV1. Na klubové výstavě v Sezemicích u Pardubic v r. 2006 skončila jako 4. výborná. Pro nezasvěcené je nutno vysvětlit, že klubová výstava německých ovčáků je speciální výstava německých ovčáků pořádaná jedenkrát za rok, na které dříve než je jedinec posuzován z hlediska exteriéru musí nejdříve splnit zkoušku povahy, to znamená musí na stadionu před zraky všech přítomných zadržet figuranta, který naznačí na psa utok. Na klubové výstavě je úspěch obstát a obdržet známku výborná. Pokud je navíc uděleno jedinci pořadí (kolikátá výborná), je to o to větší uspěch.
Doma zůstal i pes Cyr z Hanýžkovic (Cyril) uchovněný na podzim 2006 (5JI1/P) - vysoký silný pes s mohutnou samčí hlavou - kterého nabízíme ke krytí za výhodných podmínek (viz Cyr z Hanýžkovic).
Předností jedinců odchovaných v této chovné stanici jsou silné kostry, mohutné a ušlechtilé hlavy. Z povahových rysů jsou to zejména temperament a chuť pracovat.
Snad se mi daří dostávat štěňátka z naší chovné stanice hodným lidem, bohužel málokdy se dostanou do rukou lidem, kteří by s nimi absolvovali výcvik, výstavy a měli zájem o jejich uchovnění.